Головна » Статті » Огляд ігор

Anno 2205
Розробники з Ubisoft Blue Byte, відомі ще з The Settlers беруть постійністю. З суто німецькою наполегливістю вони видають стратегії з різними цифрами в назві, але схожі в основі. Затишний світ-архіпелаг, постійно зростаючі вимоги поселенців і необхідність розширювати заради них торговельну мережу, налагоджуючи зв'язки і закладаючи нові факторії на віддалених островах. Починаємо в дірявих штанях і з рибою на глиняному блюді, а закінчуємо в шовках та золоті, коли дозволено купити всіх і все. Іншими словами, випробувавши будь-яку гру серіалу, в інших ви будете почувати себе як у своїй тарілці.Тільки на цей раз опинилася тарілка літаючої, і забирає вона далеко — якраз на Місяць.

Кількість будмайданчиків на березі обмежена. Не поспішайте займати їх насосами — в цьому регіоні без приливної ГЕС доведеться туго.

Потрібно більше мінералів!

На відміну від Anno 2070, нова гра Blue Byte зміщує акцент із політичних партій на корпорації. Попередня частина серіалу рясніла похмурими тонами: світ пережив апокаліпсис, через танення полярних льодів від суші залишилася лише гряда острівців на поверхні океану, а турбота про екологію перетворилася для людства в самоціль. Однак до XXIII століття істерія навколо забруднення середовища зменшила оберти: кліматичні установки в Арктиці приборкали стихію, тому промисловість в помірних широтах вільна чадити і видобувати копалини на всю котушку. Саме в такому місці, що дає повну свободу дій, і ми починаємо гру. Тут Anno 2205 мало відрізняється від класики 1998-го року, тільки замість колоністів на берег острова сходять робочі, жують не овочі з грядки, а локшину з фастфуда.

Раз вже наша корпорація молода і їй тільки належить змагатися з воротилами бізнесу, запити перших поселенців прості — розмітивши вулиці та житлові квартали, достатньо подати на них харчування від вітряної електростанції, увіткнути в парі місць пункти громадського харчування, логістики і завод будматеріалів, а потім пустити в місто воду від насоса на березі. Але населення ніколи не задовольняється малим: ледь набивши шлунки, люди зажадають Інтернету, а потім, еволюціонувавши з робочих в операторів, захочуть безпеки, охорони здоров'я і свіжих соків.Топ-менеджерам, верхівки міського населення, взагалі не прожити без вина, стейків і медичних імплантатів. Мало того що зростання запитів створює нові виробництва і стимулює розширення міста, так ще й спонукає до експансії. Та й ввести в експлуатацію космопорт зусиллями однієї колонії ніяк не вийде. Адже ми на Місяць зібралися?

Як і в попередніх частинах серіалу, ресурси тут розподілені по різних географічних зонах. Але якщо в Anno 1404 всі вміщувалося в одній локації і шовк з прянощами знаходилися в межах досяжності флоту, то тепер заради дефіцитного сировини треба освоювати з нуля окремий біом — Арктику. Без полярників мешканці теплих країв не отримають високих технологій, включаючи комп'ютери або ті ж імплантати, а без вітамінів з стартової локації застопориться розвиток снігового філії. Без посилок з півночі забуксує і космічна програма.Тільки побут в заполяр'ї здорово відрізняється від міського: житла туляться до джерел тепла начебто заводів чи газових електростанцій, за викиди фабрик і копалень стежать Охоронці Арктики — аналог екологів зAnno 2070, а населення складається всього з двох шарів — захисників і вчених. Це живо нагадує поділ на умовно-західні і умовно-східні колонії в Anno 1404, аж до різного геймплея.

Нарешті, накопичивши достатньо ресурсів і довівши до пуття порт, можна просвердлити космічним ліфтом стратосферу і з пересадкою на станції «Станіслав Лем» відправити перших поселенців до безжизненному супутника Землі. Хоча освоєння Місяця — головна інтрига Anno 2205 відразу рвонути туди не вийде — спершу треба витратити кілька годин на розвиток, пробитися з грязі в князі і відгодувати свою корпорацію до такого рівня, щоб підтримка настільки віддаленої колонії стала по плечу і, що ще важливіше, по кишені. Адже тут все, від бараків до сонячних батарей, варто втридорога. До того ж доведеться прикривати споруди силовими щитами, адже метеорити здатні рознести в тріски будь-яку будівлю.

А на Місяці як на Місяці: титан і повітря, ліки в ціні...

Всі три регіони: помірний, арктичний і місячний — не варяться у власному соку, нехай для переходу між ними на глобальній карті і треба терпіти підвантаження. Крім обміну корисними товарами вони пов'язані загальної ресурсної пуповиною. Можна перетворити базу серед вічної мерзлоти в рай на Землі, що стабільно приносить прибуток і гаджети, але варто прорахуватися у розвитку місячної колонії, як сповільниться зростання всієї корпорації.

З островами (у випадку з Місяцем — з кратерами) в межах окремих зон те ж саме: вони нагадують систему сполучених посудин. Можна, переносячи будівлі з місця на місце, взагалі розділити клаптики суші за профілем: на одному суцільно житлові квартали, на іншому — промисловість, а на третьому зосередити енергетику; від зміни місць доданків сума не зміниться. Більш того, розробники звели ручний контроль до мінімуму. Досить заповнювати дефіцит тих чи інших товарів або сировини і присмачувати логістику новими вантажівками, щоб архіпелаг працював, ніби налагоджений механізм. Завдяки цьому ваші володіння вAnno 2205 відчуваються як єдине ціле і дійсно порівнянні з корпорацією, де для зупинки всього підприємства достатньо фінансової діри в кожному з філій. А гроші в грі втрачати не резон: після висадки на Місяць вони можуть знадобитися для скупки земель конкурентів, і тут рахунок йде на мільйони.

Перерва на війну

Військовий флот в Anno 2205 існує не для краси, але користуватися їм доведеться далеко від приватних регіонів, так і вороги тут своєрідні. Якщо раніше погоду псували індіанські шамани чи відьми, то тепер цим займаються терористи з Орбітального Дозору. Вони мають намір звільнити Місяць від земної впливу, для чого з завидною постійністю шлють флот в «гарячі точки» планети, уникаючи, втім, атак на міста корпорацій. То конвой суден перехоплять, то заблокують кліматичні установки — словом, нехороші люди. Для боротьби з ними і знадобиться флот.Спочатку він складається з чотирьох кораблів, але зі зростанням на рівні збільшується до восьми. Самі антитерористичні завдання не можуть похвалитися різноманітністю і служать для відпочинку від менеджменту колоній.

Рейди в зони конфлікту нагадують RTS, у якої відібрали дев'ять десятих здорового глузду: обводимо суду рамкою і направляємо їх на ворога, не забуваючи вчасно тиснути кнопки ремонту, підриву хв або виклику підтримки. Важливо, що такі операції приносять ресурси, щедро розкидані по акваторії, і вони залишаться у вас, навіть якщо ретируватися, не докінчивши справи. Будь то графен або бочки з нафтопродуктами — все знадобиться поліпшення підприємств або споруді будівель на Місяці. Заради цієї-то наживи і варто робити перерви на війну.Тобто за якісь 10 — 15 хвилин можна назбирати кошти на подвоєння вироблення доброго десятка рудників — чим не вигода?

Вибори тут відрізняються від реальних: кандидати не мають особисту вигоду, а дають корисні бонуси.

Anno 2205 дає розжитися і у власних регіонах, куди ніколи не потикаються ворожі суду. Супроводити заблуканого торговця до краю карти, відшукати в льодах полярників або відреставрувати гідроелектростанцію над водоспадом — за що не візьмись, від кожного другорядного завдання можна отримати вагомий прибуток. Наприклад, за відновлення тій же греблі дадуть половину йде від неї енергії, що доведеться до речі в ситуації, коли вже нікуди ставити вітряки. Мало цих винагород? Беріть участь у великій політиці — голосуйте за глав корпорацій на місцевих виборах, щоб лобіювати свої інтереси.Насправді, тут складно потерпіти фіаско — і в цьому головна проблема.

Нестерпна легкість буття

Розробники здорово спростили стратегію. Ніяких складних ланцюжків виробництва — хто будував копію Кельнського собору в кампанії Anno 1404, той зрозуміє. Торгівля зводиться до найпростішим діям на глобальній карті, де товарообіг коригується на ходу. У регіонах же взагалі без метушні: профіцит і дефіцит виводяться в один графік, на якому видно, що продати, чого не вистачає і що побудувати, щоб вистачало. Логістика функціонує на автоматі, за рідкісним сировиною необов'язково слати каравани — замовлення з сусідського складу відвантажтьсяв в мить ока. Та що там, виставивши галочку, можна позбавити себе від підвищення спеціалістів вручну. Так що час від часу виникає відчуття, що гравець тут взагалі не потрібен.

Крива доходів пробила дно і лягла там поспати? Не біда — сусіди скинуться і запропонують допомогу. При цьому у ваші регіони вони проникнуть тільки потім, щоб видати завдання, а на вторгнення флоту Орбітального Дозору можете навіть не розраховувати. Такі тепличні умови, коли досхочу копаешься в укритому від зовнішніх загроз і конкуренції світі, нетипові для серіалу. Не дивно, що старі фанати Anno сторопіли від запропонованих розробниками спрощень. Однак натяк Ubisoft очевидна — нова стратегія приверне саму широку аудиторію, а не одних «старовірів», які сумують за стратегій в 2D. Тож якщо ви досі не познайомилися з продукцією Blue Byte, то немає кращого варіанта зробити це, ніж Anno 2205. Поріг входження тут такий, що спіткнеться хіба що сліпий.

В Арктиці теж можна жити, нехай з їжі спочатку доступні лише рибні консерви.
 
***

Незважаючи на настільки широкий замах, стратегія зовсім не догоджає всім підряд. Перед нами не монстр, зшитий з ідей конкурентів на потіху публіці. Серія раніше зберігає індивідуальний почерк розробників, помітний у всьому, від основ геймплея і квадратно-гніздовий забудови міст до ідеально вивірений темпу. Тобто, якщо вам хочеться прискорити або сповільнити процес, це означає, що ви щось робите не так — або, втративши всякий інтерес до подій, позіхаєте перед екраном, або біжите попереду паровоза.Але ввійшовши в ритм гри, ви загрузнете в ній надовго і так грунтовно, що рада відволіктися на пару годин доведеться вельми до речі.

Плюси: найкрасивіша гра серіалу; в геймплей вникаєш відразу; можна будувати космічний ліфт та шахтарські селища на Місяці; важко відірватися.
Мінуси: краса вимагає жертв — «апгрейд комп'ютера не зашкодить; перекіс від економіки в бік містобудування; на тлі Cities: Skylines квадратно-гніздова планування колоній здається минулим століттям.

Категорія: Огляд ігор | Додав: 04.11.2016
Переглядів: 324 | Рейтинг: 0.0/0


Всього коментарів: 0
avatar